20 listopada 2013 10:39

Ważne święta w ośniańskim Zespole Szkół Publicznych im. Marii Skłodowskie-Curie

Dni 6.11-15.11 w  ośniańskim Zespole Szkół Publicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie
są szczególnie uroczyste, bowiem cała szkolna społeczność ma ważne powody
do świętowania.  7.11 w dniu urodzin M. Skłodowskiej-Curie obchodzony jest Dzień Patrona Szkoły, a do 15.11 trwa Tydzień Patriotyzmu związany, oczywiście, ze Świętem Niepodległości. W związku z tymi uroczystościami w całej szkole można oglądać wystawy poświęcone sławnej patronce i jej osiągnięciom, a na drugim piętrze została zorganizowana wystawa plakatów o niepodległości Polski przygotowanych przez gimnazjalistów.

Z okazji Dnia Patrona w szkolnej auli odbył się uroczysty apel upamiętniający
M. Skłodowską-Curie oraz jej osiągnięcia, stał się on także doskonałą okazją do złożenia ślubowania przez uczniów klas pierwszych gimnazjum. Przed szkolnym sztandarem,
w obecności dyrektora szkoły Danuty Krysiak, nauczycieli i starszych kolegów pierwszoklasiści  stali się pełnoprawnymi członkami szkolnej społeczności. Składając ślubowanie, oprócz praw, przyjęli także na siebie obowiązki, m.in. godnego reprezentowania swojej szkoły. Natomiast 8.11 w kinie „Bałtyk” odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości, w czasie której uczniowie szkoły podstawowej mogli poznać lub utrwalić sobie wiadomości o polskiej drodze do niepodległości. By podkreślić niezwykłość tych dni, wszystkich obowiązywał strój galowy, a dla harcerzy były to dni mundurowe.

To jednak nie wszystko. Zarówno uczniowie szkoły podstawowej, jak i gimnazjaliści wzięli udział w konkursach wiedzy: 6 listopada-młodsi rywalizowali w zmaganiach o swojej patronce, a 7.11-starsi w konkursie chemiczno-fizycznym, czyli z dziedzin, którymi
M. Skłodowska-Curie  się zajmowała. Uczniowie wykazali się niemałą wiedzą,
ale konkursowe zmagania były  też okazją do wspaniałej zabawy oraz integracji dzieci
i młodzieży. Uczestnicy rywalizacji za wiedzę i trud włożony w przygotowania do konkursu otrzymali upominki i brawa rówieśników.

Wystawy o patronce szkoły i o niepodległej Polsce nadal zdobią szkolne korytarze-mogą je obejrzeć wszyscy zainteresowani, a szczególnie rodzice uczniów ośniańskiego Zespołu Szkół Publicznych.