10 listopada 2013 14:15

Świeto Niepodległości

Jan Pietrzak

Taki kraj

Jest takie miejsce u zbiegu dróg
gdzie się spotyka z zachodem wschód
nasz pępek świata nasz biedny raj
jest takie miejsce, taki kraj

Nad pastwiskami ciągnący dym
Wierzby jak mary w welonach mgły
Tu krzyż przydrożny, tam święty gaj
Jest takie miejsce, taki kraj

Kto tutaj zechce, w rozpaczy tkwić
Załamać ręce, płakać i pić
Ten święte prawo, ma bez dwóch zdań
Jest takie miejsce, taki kraj

Nadziei uczą, Ci co na stos
Umieli rzucić, swój życia los
Za ojców groby, za Trzeci Maj
Jest takie miejsce, taki kraj

Z pokoleń trudu,z ofiarnej krwi
Zwycięskiej chwały nadejdą dni
Dopomóż Boże i wytrwać daj
Tu nasze miejsce, to nasz kraj.

Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989. Jest dniem wolnym od pracy.
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym i wybór 11 listopada jest dość arbitralny. Uzasadnieniem może być zbiegnięcie się wydarzeń w Polsce z końcem I wojny światowej na świecie (tego samego dnia miała miejsce kapitulacja Niemiec na froncie zachodnim).

swieto.jpg

INNE  WYDARZENIA W POLSCE  (podane za Wikipedią) 11 listopada:

1293 – Nocą we Wrocławiu książę głogowski Henryk III porwał księcia legnickiego Henryka Grubego, który po półrocznej niewoli zapłacił okup w postaci 6 miast po lewej stronie Odry.
    1357 – Kętrzyn otrzymał prawa miejskie.
    1359 – Podpisano polsko-litewski traktat graniczny, ustalający granicę między Ziemią lubelską, a Księstwem chełmskim.
    1386 – Nasielsk otrzymał prawa miejskie.
    1673 – Wojska polskie pod dowództwem hetmana wielkiego koronnego Jana Sobieskiego pokonały w bitwie pod Chocimiem Turków pod wodzą Husejna Paszy.
    1863 – Powstanie styczniowe: na Placu Teatralnym w Warszawie Rosjanie przeprowadzili egzekucje czeladnika garbarskiego Antoniego Amnera i czeladnika ślusarskiego Józefa Dąbrowskiego, skazanych za zamach na carskiego generała Fiodora Fiodorowicza Trepowa.
    1882 – Otwarto odcinek linii kolejowej nr 207 Chełmża-Grudziądz.
    1884 – Otwarto Cmentarz Bródnowski w Warszawie.
    1914 – I wojna światowa: rozpoczęła się bitwa pod Łodzią.
    1916 – Ciechocinek otrzymał prawa miejskie.
    1918:
        Jarogniew Drwęski został mianowany pierwszym polskim nadburmistrzem Poznania.
        Rada Regencyjna przekazała władzę nad podległym jej wojskiem Józefowi Piłsudskiemu, co uznano później za datę odzyskania pełnej niepodległości.
    1920 – Marszałek Polski Józef Piłsudski odznaczył miasto Lwów Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.
    1924 – Sylwester Wojewódzki wydał odezwę informującą o powstaniu Niezależnej Partii Chłopskiej (NPCh).
    1932 – W Warszawie odsłonięto Pomnik Lotnika.
    1937 – Pierwsze obchody Święta Niepodległości jako ustawowego święta państwowego.
    1939:
        Aresztowano profesorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
        Na terenie byłej żwirowni w Paterku hitlerowcy rozstrzelali większość z ponad 100 osób aresztowanych poprzedniej nocy podczas wielkiej "akcji oczyszczającej" w Nakle nad Notecią.
        W lasach piaśnickich koło Wejherowa hitlerowcy zamordowali strzałem w tył głowy 314 osób, w tym 120 zakładników z Gdyni, 34 duchownych z powiatu morskiego, grupę cywilnych obrońców Gdyni, członków zgromadzeń zakonnych (w tym siostrę Alicję Jadwigę Kotowską, przełożoną Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie i 9 jezuitów z Gdyni) oraz kupców, rzemieślników, nauczycieli, lekarzy, sędziów i urzędników z powiatu morskiego.
        W lesie koło Zielonki pod Warszawą, w odwecie za rozwieszanie przez harcerzy z okazji Święta Niepodległości plakatów z tekstem Roty Marii Konopnickiej, hitlerowcy rozstrzelali 6 z nich oraz 3 przypadkowych mieszkańców miasta.
    1943:
        Rzeź wołyńska: w lesie koło kolonii Świętocin w powiecie włodzimierskim oddział UPA dokonał zbrodni na 23 polskich sztundystach.
        Witold Pilecki został awansowany do stopnia rotmistrza.
    1947 – 4 kolejarzy zginęło w wyniku zaczadzenia w tunelu pod Małym Wołowcem.
    1957:
        Premiera komedii filmowej Kapelusz pana Anatola.
        Pułkownik MBP i zbrodniarz stalinowski Anatol Fejgin został skazany na karę 12 lat pozbawienia wolności.
    1968 – Rozpoczęły się obrady V Zjazdu PZPR.
    1982 – Lech Wałęsa został zwolniony przez władze PRL z ośrodka internowania.
    1997 – Rząd Jerzego Buzka uzyskał wotum zaufania.
    1998 – W katastrofie samolotu szkolnego PZL TS-11 Iskra pod Otwockiem zginęli piloci mjr Tomasz Pajórek i mjr Mariusz Oliwa, którzy wykonywali lotnicze rozpoznanie pogody przed defiladą z okazji Narodowego Święta Niepodległości.