21 marca 2013 20:30

SWOI w naszej szkole

Zespół Szkół Publicznych w Ośnie Lubuskim   przystąpił do projektu pt” "Strategia Wolnych i Otwartych Implemantacji jako innwacyjny model zainteresowania kierunkami informatyczno-technicznymi oraz wspierania uczniów i uczennic w kształtowaniu kompetencji kluczowych". Rozpoczęliśmy prezentacją , która odbyła się 5 marca. Zainteresowani uczniowie zjawili się w auli, o określonej godzinie, z dużym zaciekawieniem. Trener Tomasz Wujda  przedstawił idee wolnego oprogramowania, poinformował obecnych o portalu E-Swoi  i przedstawił tematykę projektu. Wielkie zainteresowanie  wzbudził Arduino.  Myślę, że uczniowie czekają z zaciekawieniem na to urządzenie na zajęciach. Obecni zostali  obdarowani gadżetami, które wywołały dużo radości.

p2220278.jpg

Zajęcia programowe rozpoczęliśmy tydzień później. Rozdaliśmy materiały każdemu uczestnikowi zajęć, które wzbudziły  duże zainteresowanie. W naszej grupie jest wiele dziewcząt i gratuluję im odwagi. Uczniowie pierwszy  raz zetknęli się z systemem operacyjnym Linux na żywo. Okazało się ,że można swobodnie go używać w trybie graficznym ,ale tryb tekstowy też nie był zupełnie obcy  i uczniowie poradzili sobie z zadaniem.

Następne zajęcia  to oswajanie Linux-a , który wzbudza wiele emocji.  Poznaliśmy   również program graficzny Inscape. Powstały pierwsze prace graficzne, które dały dużo radości. Uczniowie poznali jeszcze inny program graficzny ,pracowali już na Gimp–ie, ale różnorodności nigdy zbyt wiele. Trudności nie sprawił, wszyscy dzielnie sobie poradzili z zadaniami.

p3080285.jpg

p3080288.jpg