28 kwietnia 2014 20:50 | Aktualności

STOP marnowaniu żywności

26.03.2014 w szkolnej auli klasa III b ZSP im. M. Skłodowskiej-Curie zorganizowała spotkanie „Stop marnowaniu żywności” , na które zaprosiła nauczycieli i uczniów.

Spotkanie ubarwiła wystawa plakatów podejmujących tematykę marnowania jedzenia. Ich wymowa wzmocniona została fotografiami głodujących dzieci. Prowadzące spotkanie: Justyna, Magda, Martyna, Sandra i Natalia przybliżyły wszystkim zebranym problematykę marnowania żywności nie tylko w Polsce. Przedstawiły informacje, ile jedzenia się marnuje, jakich produktów wyrzucamy najwięcej, jakie są przyczyny i skutki marnowania artykułów spożywczych. Opowiadając o tym społecznym problemie, zadawały pytania zebranym dotyczące omawianej tematyki. Za dobre odpowiedzi rozdawały jabłka. W trakcie spotkania wymieniono sposoby na rozsądne gospodarowanie żywnością, przypomniano, że miliony ludzi głodują, więc każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia skali tego problemu np. wspierając Banki Żywności czy dzieląc się kanapką z głodnym kolegą lub koleżanką. Na koniec spotkania zostały rozdane „Dekalogi rozsądnego konsumenta” oraz przedstawiono prezentację multimedialną stanowiącą podsumowanie spotkania. Następnie cała klasa zaopatrzona w plakietki i znaki zakazu wyrzucania żywności oraz plakaty wyszła do miasta, by do szanowania żywności zachęcić mieszkańców Ośna Lubuskiego. Na wszystkich słupach ogłoszeniowych rozwiesiliśmy ogromne listy otwarte do mieszkańców oraz dekalogi rozsądnego konsumenta, ale równocześnie ich mniejsze wersje wręczaliśmy wszystkim napotkanym osobom. Rozdaliśmy  kilkadziesiąt listów i dekalogów.  Odwiedziliśmy także szkołę średnią i wielkoformatowy list oraz dekalog wręczyliśmy Pani Dyrektor z prośbą o rozpropagowanie idei szanowania żywności wśród tamtejszej młodzieży. Akcja była elementem programu dla szkół „Żyj smacznie i zdrowo” organizowanego w całej Polsce przez Winiary.

Małgorzata Soloch