14 maja 2019 13:36 | Aktualności

„Przywróćmy tradycyjne sady”

Uczniowie klas IV – III i III klasy gimnazjum w  Szkole Podstawowej w Ośnie Lubuskim wzięli udział w trzeciej edycji konkursu pod hasłem „Przywróćmy tradycyjne sady”. Konkurs podzielony był na dwa etapy.
W pierwszym etapie (wewnętrznym) mogli wziąć udział wszyscy uczniowie. Zadaniem dzieci było przygotowanie projektu znaczka pocztowego, który będzie przedstawiać sady, ze starymi odmianami drzew owocowych, uprawianych metodami ekologicznymi, bezpiecznymi dla środowiska. Nauczycielka plastyki, pani Alicja Korbus we wstępnej fazie wybrała 30 najciekawszych prac. Spośród tych prac zostaną wybrane 3 projekty, które będą wysłane na drugi, ogólnopolski etap konkursu. Jest o co walczyć – znaczki laureatów zostaną wydane przez Pocztę Polską do obiegu we wrześniu 2019 roku.

Jednak nasi uczniowie już teraz mogą czuć się zwycięzcami. W ramach nagrody 30 uczniów wzięło udział w wyjeździe do Stacji Terenowej w Owczarach do Muzeum Zielonej Łąki. 30 kwietnia 2019 wesołym autobusem uczniowie ruszyli na wycieczkę. W Muzeum Zielonej Łąki czekała pani Ewa Drewniak, która przybliżyła dzieciom specyfikę sadów owocowych oraz istotę ochrony starych gatunków drzew owocowych. Po części merytorycznej odbyły się zajęcia praktyczne w pobliskiej szkółce leśnej. Nasi uczniowie obserwowali, jak pani Ewa szczepi dwa gatunki drzew owocowych i spacerowali obserwując pracę leśników. Najprzyjemniejszy okazał się ostatni etap podróży – dzieci odwiedziły zwierzęta mieszkające w Stacji Terenowej. Z wielką przyjemnością uczniowie karmili kozy, owce i ich jagnięta, jak także konia. Zwierzęta okazały się skore do zabawy, głaskania i fotografowania. Wzbogaceni o ciekawe informacje, uśmiechnięci i zadowoleni uczniowie wrócili do Ośna. Teraz trzymamy kciuki za kolejny etap konkursu – wyniki w czerwcu.