04 kwietnia 2019 10:15 | Aktualności

Uniwersytet zdobyty!!!

Pod koniec lutego uczniowie klasy V B Szkoły Podstawowej im. M. Skłodowskiej-Curie w Ośnie Lubuskim pod kierunkiem nauczyciela matematyki Jerzego Baranowskiego brali udział w etapie finałowym XXX Międzynarodowego Konkursu Matematycznego "Matematyka bez granic”. Patronat honorowy nad konkursem sprawuje Ministerstwo Edukacji Narodowej i Lubuski Kurator Oświaty. Jego promocją i organizacją w Polsce zajmuje się Zielonogórski Oddział Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Niejako kontynuacją tego konkursu i swoistą nagrodą za udział stał się wyjazd uczniów na warsztaty matematyczne na Uniwersytecie Zielonogórskim, które odbyły się 03.04.2019. Ich inicjatorem ponownie był szkolny matematyk Pan Jerzy Baranowski, ale jego sugestia spotkała się z przyjaznym odzewem ze strony pracowników naukowych największej lubuskiej uczelni wyższej oraz dyrekcji szkoły. Wyjazd został sfinansowany przez Radę Rodziców SP oraz Stowarzyszenie „Konwalia”, którym serdecznie dziękujemy!!!

Zajęcia na uniwersytecie koordynowała Pani dr Krystyna Białek z Wydziału Matematyki Informatyki i Ekonometrii przy wsparciu Pań dr Ewy Synówka - Bejenki oraz dr Ewy Sylwestrzak-Maślanki, także z tego wydziału. Paniom asystowali studenci: Barbara Michalik, Klaudia Skomoroko, Aleksandra Spruch, Patryk Wolniewicz oraz Aleksander Nowak. Sala ćwiczeniowa na pierwszy rzut oka wyglądała  jak szkolna klasa, jednak już po kilku chwilach młodzi adepci matematyki zorientowali się, że bycie studentem to zupełnie inna bajka niż nauka w szkole. Po powitaniu, dla rozluźnienia atmosfery i przełamania lodów, studenci poczęstowali swoich dużo młodszych kolegów i koleżanki pysznymi cukierkami, dzięki którym (a może wcale nie) piątoklasiści nabrali animuszu do aktywnego udziału w zajęciach.

Na początek prezentacja multimedialna na temat systemu binarnego, czyli zero-jedynkowego (kto nie wie, o co chodzi, koniecznie musi udać się na zajęcia na uniwersytecie albo sprawdzić w Internecie). Krótki wykład wyjaśniający, jak ten system działa i do czego służy. A stąd prosta droga do stwierdzenia, że język matematyki ma charakter uniwersalny i ogólnoświatowy, a sama matematyka jest wszechobecna w naszym życiu. (O dziwo, temu stwierdzeniu nie sprzeciwiła się wychowawczyni klasy V B - zagorzała polonistka Małgorzata Soloch będąca współuczestnikiem warsztatów) Ten króciutki wykład stał się wprowadzeniem do programowania. Uczniowie dowiedzieli się, że w wirtualnych „szufladach” przechowywane są nasze hasła i loginy umożliwiające dostęp do różnych elektronicznych urządzeń czy internetowych portali. Liznęli wiedzy o tym, jak programy komputerowe doprowadzają użytkowników do pożądanych celów. Tę część warsztatów poprowadzili (pod czujnym okiem wykładowców) studenci: Patryk i Aleksander.

Po mini wykładzie przyszedł czas na zajęcia ćwiczeniowe. Ster przejęły studentki, a szczególnie Aleksandra Spruch. Piątoklasiści otrzymali do rozwiązania kilka matematycznych zagadek. Wymagały one nie tylko wiedzy i matematycznych zdolności, ale także umiejętności logicznego myślenia, pomysłowości i…. refleksu, gdyż wszyscy aktywnie włączyli się do pracy. Każdy chciał pokazać się z jak najlepszej strony, tym bardziej, że Pani dr Krystyna Białek zapowiedziała nagrody dla najaktywniejszych uczestników. Zadania wcale nie były łatwe, ale V B poradziła sobie z wyzwaniem postawionym przez studentów. Najwięcej punktów zdobyli Marek Trzeciak, Aleksander Hoffa, Jacek Mielczarek, Kacper Gajda oraz Iga Wołodżko, którzy otrzymali upominki z logo uniwersytetu. Potem Pani doktor Białek przedstawiła uczestnikom spotkania kilka matematycznych ciekawostek i sztuczek, które mogą przydać się każdego dnia, ale na pewno w trakcie spotkań towarzyskich pozwolą błysnąć umiejętnością potęgowania liczb kończących się 5 czy błyskawicznego mnożenia ( polonistka wpadła w szok, zobaczywszy łatwość działań). Na  pamiątkę tego spotkania i jako dobrą wróżbę na przyszłość wszyscy uczniowie dostali smycze i długopisy z logo uniwersytetu. Jest szansa, że to był dobry początek dłuższej współpracy. Pojawiły się konkretne propozycje dwóch kolejnych spotkań. Oby doszły do skutku, gdyż  (Kto chce, niech wierzy), ale V B byla bardzo zadowolona z zajęć. Jest szansa, że inni uczniowie ośniańskiej szkoły również będą mogli poczuć potęgę wiedzy i nauki, a środowe spotkanie przerodzi się w długotrwałą współpracę pod hasłem „Dziś uczeń Szkoły Podstawowej w Ośnie Lubuskim - pojutrze student Uniwersytetu Zielonogórskiego”