Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ośnie Lubuskim

W roku szkolnym 2017/2018 w szkole realizowano projekty :"OWOCE W SZKOLE", "SZKLANKA MLEKA", "RADOSNA SZKOŁA"

Aktualności

04 kwietnia 2019 09:19 | Aktualności

Konkurs "Do Hymnu"
       Pierwszy kwietnia, tradycyjny prima aprilis, tego roku w naszej rodzimej placówce edukacyjnej okazał się całkowitym zaprzeczeniem dnia żartów i figli, a to za sprawą bardzo ważnego wydarzenia na skalę ogólnokrajową.
Otóż (to wcale nie żart) 350 uczniów ośniańskiej szkoły wzięło udział w drugiej edycji Ogólnopolskiego  Konkursu dla Szkół Podstawowych w 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości „Do Hymnu”. Organizowany jest on przez Narodowe Centrum Kultury w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
       Zadanie konkursowe polegało na odśpiewaniu a cappella trzech wybranych z listy zaproponowanej przez organizatorów pieśni hymnicznych. W Ośnie zadecydowano, że oprócz Mazurka Dąbrowskiego zostaną wykonane Marsz, marsz Polonia - znany jako Hymn Polonii oraz Oda do radości, czyli hymn Unii Europejskiej. Wszystkie utwory musiały być również wyśpiewane w odpowiedniej tonacji, także wskazanej w regulaminie.
       O randze  tych zmagań może świadczyć fakt, że jury konkursowe, które przyjechało ocenić występ, to znakomici znawcy muzyki z Akademii Sztuki w Szczecinie: rektor prof. Dariusz Dyczewski i dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej dr hab. Barbara Halec, przywitani przez dyrektora szkoły Monikę Wróbel.
       Nie zabrakło także znakomitych gości na widowni, którzy przybyli obejrzeć występ, ale także trzymać kciuki za młodych śpiewaków. Swoją obecnością zaszczycili nas: sekretarz Miasta i Gminy Ośno Lubuskie Ewa Urbaniak, przewodniczący Rady Miasta Henryk Łapko, członek zarządu powiatu słubickiego Maciej Błoński, radny powiatu słubickiego Krzysztof Bohuszko, dyrektor Miejskiego Domu Kultury Joanna Olszewska-Gredka, dyrektor zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Smogórach Danuta Piaskowska oraz przewodnicząca Rady Rodziców z SP Ośno Mariola Rogoś. Nie zabrakło również mieszkańców naszego uroczego miasteczka, nauczycieli i oczywiście uczniów najmłodszych klas, którzy na razie się przysłuchiwali, a kto wie, może za rok sami wystąpią.
       Długie przygotowania uwieńczone zostały wspaniałym występem. Na ten czas sala gimnastyczna zamieniła się w pięknie udekorowaną salę koncertową. Chórzystom rytm intonowała orkiestra dęta, kolejne utwory zapowiadała konferansjerka Marysia Grabarek w prześlicznym stroju ludowym.
       Jednak głównodowodzącym całego tego przedsięwzięcia był człowiek - orkiestra Roman Stefaniak, nauczyciel muzyki, ale też kapelmistrz orkiestry dętej i dyrygent konkursowego chóru. To on przygotował śpiewaków, on wskazywał na próbach, co należy poprawić, on był pierwszym głosem w trakcie przygotowań, on podpowiadał kolejne koncepcje występu. I to on, choć zawsze pełen luzu i zadowolenia, bardzo umiejętnie w dniu konkursu pod maską pięknego uśmiechu skrywał niepokój, czy wszystko pójdzie dobrze. A o swoich obawach powiedział bardzo dyskretnie (wnikliwy słuchacz to usłyszał) w wywiadzie udzielonym reporterom słubickiej telewizji, która filmowała całe wydarzenie. (filmik dostępny na ich stronie kliknij w link).
       Występ bardzo się podobał widzom, ale, co jest bardzo ważne, członkom jury. Pan profesor Dyczewski nie szczędził słów pochwały. Wysoko ocenił występ, pracę dyrygenta, ale też wystrój sali, sposób wejścia uczniów na improwizowaną scenę, udział orkiestry, współpracę różnych osób zaangażowanych w przygotowania do konkursu. Pani doktor Halec bardzo się ucieszyła, widząc wśród śpiewaków siódmo- i ósmoklasistów, podkreśliła, że zazwyczaj w występach biorą udział młodsi uczniowie.
       Teraz nie pozostaje nic innego, jak trzymać mocno kciuki do czasu ogłoszenia wyników, które odbędzie się w czerwcu. Konkurencja jest ogromna, każdy chce wygrać, więc nie będzie łatwo. Jednak jak powiedziała pani dyrektor szkoły Monika Wróbel: „Już wygraliśmy, ponieważ wystartowaliśmy, zmobilizowaliśmy wszystkie siły, by wypaść jak najlepiej, daliśmy z siebie wszystko, zintegrowaliśmy się we wspólnym dążeniu-to jest nasz sukces. A wygrana -przyda się!”

 

Też tam byłam, bardzo się wzruszyłam i trzymam kciuki za wygraną.

Małgorzata Soloch
 

Przeczytano: 502 razy. Wydrukuj|Do góry

Konkurs "Do Hymnu"