29 marca 2019 12:55 | Aktualności

KANGUR WCALE NIE AUSTRALIJSKI STWÓR

21 marca 2019 roku odbyła się XXVIII edycja  Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR MATEMATYCZNY. Konkurs jest elementem międzynarodowych konkursów organizowanych od roku 1991 przez Association „Kangourou Sans Frontieres”, a z jej upoważnienia w Polsce przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu (TUWiNM). Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny” jest sprawdzoną formą popularyzacji matematyki wśród młodzieży. Formuła konkursu integruje młodzież świata, bowiem w tym samym dniu uczniowie wielu krajów rozwiązują te same zadania, a laureaci mają możliwość wędrówki po świecie. Tradycyjnie już od wielu lat biorą w tym konkursie udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Skłodowskiej-Curie w Ośnie Lubuskim i wcale im nie przeszkadza, że to tzw. Dzień Wagarowicza, więc teoretycznie powinno się szukać oznak wiosny poza murami szkoły, a nie łamać sobie głowy matematycznymi zagadnieniami. Jednak dla uczestników matematyka i jej tajemnice są tak pociągające, że zwykłe wagary się chowają. Szkolnym koordynatorem rozgrywek jest nauczycielka matematyki Pani Krystyna Trzeciak. Tym razem do matematycznych zmagań stanęło 36 osób praktycznie ze wszystkich poziomów kształcenia od najmłodszych do najstarszych, uczestnicy są podzieleni na kategorie ze względu na wiek. Są więc następujące grupy:

Żaczek                  klasy 2 szkół podstawowych;

Maluch                  klasy 3 i 4 szkół podstawowych;

Beniamin               klasy 5 i 6 szkół podstawowych;

Kadet                    klasy 7 i 8 szkół podstawowych;

Junior                    klasy III gimnazjów, I liceów i techników,

I, II, III szkół branżowych;

Student               klasy II i III liceów i techników oraz IV techników.

Poziom trudności testów jest dostosowany do możliwości i wiedzy startujących, swoich sił może spróbować każdy, jednak zadania wykraczają daleko poza podstawy programowe, więc zgłaszają się prawdziwi pasjonaci matematyki,tym bardziej,że ćwiczenia są niestandardowe i takiego myślenia wymagają. Dodatkowa trudność, to punkty ujemne za nieprawidłowe rozwiązania. Mimo tych różnych utrudnień zawsze znajdują się chętni do „poskakania” z Kangurem, a i każdego roku wśród naszych uczniów znajdują się osoby wyróżnione lub nagrodzone. W tegorocznej edycji każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę breloczek-układankę przestrzenną. Teraz trzymamy kciuki za startujących, a oni z niecierpliwością czekają na wyniki, licząc (jak na matematyków przystało) na jak najwyższe lokaty. Za rok kolejna edycja, natomiast już dziś można zacząć trening, który czyni mistrza. Zachęcamy do doskonalenia swoich umiejętności matematycznych, gdyż przydają się one nie tylko na konkursie.