27 marca 2019 14:20 | Aktualności

Czym są protisty?

W świecie organizmów wyróżniamy następujące królestwa – roślin, zwierząt, grzybów, bakterii i protistów. Najbardziej tajemnicze królestwo to królestwo protistów. Organizmy te występują najczęściej w wodzie, wilgotnych środowiskach, w glebie. Składają się z jednej komórki lub są wielokomórkowe. Niektóre powodują również choroby u człowieka – malarię lub toksoplazmozę. Aby dokładnie poznać  budowę protistów uczniowie klas piątych mieli za zadanie wykonać model. Mogli stworzyć Pantofelka  lub Euglenę zieloną. Prace stworzone przez uczniów były różnej wielkości i z różnych materiałów. Były wykonane z masy solnej, plasteliny, uszyte z materiału, wykonane z mopa, butelek plastikowych i zalane galaretką. Pojawiły się też modele „jadalne” czyli organella komórki wykonane były z owoców lub landrynek i zalane galaretką. Prace były bardzo ciekawie i estetycznie wykonane. Dzięki takim pracom biologia jest bliższa każdemu uczniowi i jest bardziej ciekawa.

img_20190304_110940.jpg

img_20190304_130831.jpg