06 marca 2019 20:27 | Aktualności

Wyróżnienie dla Stowarzyszenia „Konwalia”

22 lutego 2019 w Sulęcinie odbyła się uroczysta gala podsumowująca X Edycję Programu „Działaj Lokalnie” Stowarzyszenia Krainy Szlaków Turystycznych Lokalna Grupa Działania. Stowarzyszenie Przyjaciół „Konwalia” otrzymało wyróżnienie w kategorii „RATUJEMY ŻYCIE” za realizację projektu pt. „30 na 2 ratuje życie – warsztaty szkolnej drużyny medycznej Joanici”.

W realizację projektu byli zaangażowani członkowie Stowarzyszenia „Konwalia” oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej w Ośnie Lubuskim. Projekt trwał od września do grudnia 2018. Początek projektu zbiegł się z wyjazdem młodych ratowników na integracyjne spotkanie w Barlinku z młodzieżą z Niemiec. Podczas weekendowego wyjazdu uczniowie naszej szkoły nawiązali nowe przyjaźnie, dzieli się swoim doświadczeniem, jak także chętnie opowiadali rówieśnikom zza granicy o rozpoczynającym się projekcie. Joanici spotykali się co najmniej raz w tygodniu, w godzinach popołudniowych na zajęciach w szkole. Pod czujnym okiem Jolanty Dancewicz – opiekuna grupy Joanitów i prezesa Stowarzyszenia „Konwalia” oraz Jarosława Brudzisza – zawodowego ratownika medycznego młodzież uczyła się czynności ratowniczych, takich jak: resuscytacja krążeniowo – oddechowa, tamowanie krwotoków żylnych, udzielanie pomocy przy wszelkich innych urazach
i wypadkach. Pan Brudzisz przygotowywał uczniom symulację różnych wypadków, aby mogli wykorzystać w czynnościach ratowniczych nabyty dzięki projektowi sprzęt ratowniczy. Drużyna ratownicza uczyła się korzystać z defibrylatora szkoleniowego, dziecięcej deski usztywniającej, kamizelki ACU – ratującej osobę, która się zakrztusiła, itp. Tak przygotowani ratownicy prezentowali swoje umiejętności podczas zorganizowanego w Ośnie Święta Niepodległości oraz kiermaszu bożonarodzeniowego w szkole. Ponadto Joanici odwiedzili MOS, gdzie zachęcali rówieśników do nauki trudnej sztuki ratownictwa medycznego.  Działania młodzieży spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony lokalnego środowiska, a sprzęt zakupiony z projektowych środków posłuży kolejnej grupie Joanitów w rozwijaniu zainteresowań i chęci pomocy innym ludziom.