10 grudnia 2018 13:29 | Aktualności

Agresja - jesteśmy na NIE !

Głównym celem pracy profilaktycznej w tym roku szkolnym jest minimalizowanie występowania wśród uczniów agresji psychicznej. Bezpieczeństwu dzieci zagraża zarówno jej stosowanie, jak doświadczanie. Takie przeżycia znacząco obniżają samopoczucie, wpływają na nasilenie lęku i stresu, utrudniają budowanie bezpiecznych relacji oraz podburzają wiarę w siebie. Skonstruowany przez psychologa program profilaktyczny ma kilka celów: uświadamianie uczniom, iż agresja jest formą krzywdzenia, edukowanie w zakresie rozpoznawania form agresji oraz uczenie radzenia sobie z własnymi i cudzymi zachowaniami agresywnymi. Priorytetem jest także codzienne wzmacnianie uczniów przez kadrę pedagogiczną w przyjmowaniu przyjaznych i empatycznych postaw. Programem zostały objęte wszystkie klasy Szkoły Podstawowej poza pierwszymi i zerowymi. Pierwszym krokiem programu były tematyczne lekcje wychowawcze przeprowadzone przez wychowawców przy użyciu materiałów od psychologa. W trakcie lekcji uczniowie edukowali się w tematyce agresji. Zapamiętaną wiedzę testowo sprawdził dwa dni później psycholog, a na zwycięskie klasy czekała nagroda w postaci tygodniowego braku jakichkolwiek zadań domowych. Uczniowie rzetelnie i chętnie uczestniczyli w tym etapie programu, a szczęśliwymi klasami okazały się klasy: III a gimnazjum oraz VII b podstawowa.

20181205_124411.jpg        img_0055.jpg

Zwycięzcom gratulujemy i liczymy na tak wysokie zaangażowanie w kolejnych akcjach programu:)