15 października 2018 11:26 | Aktualności

Żywa lekcja historii

W dniu 3 października 2018 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w „żywej lekcji historii”. Po raz kolejny gościliśmy przedstawicieli Agencji Widowisk Historycznych „Arkona” z Torunia, którzy przyjechali do nas ze spektaklem pt. „Od powstania listopadowego do odzyskania niepodległości”. Najpierw uczniowie klas IV-VI, a następnie klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz klas III gimnazjum mogli prześledzić najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę.

Prowadzący – w mundurach żołnierza polskiego i niemieckiego – omawiali elementy stroju i prezentowali zgromadzonym hełmy i broń znajdujące się na wyposażeniu danego wojska. Dopełnieniem prezentacji stało się ubieranie wybranych uczniów w mundur żołnierza Błękitnej Armii.

Ilustracją zwycięskiego dla Polaków Powstania Wielkopolskiego był pojedynek słowny i na szable w wykonaniu wykonawców spektaklu.

Uczniowie żywiołowo reagowali i bardzo chętnie współuczestniczyli w pokazie. Nie było więc problemu w znalezieniu tych,  którzy chcieli zaciągnąć się do organizowanych w Galicji Legionów Polskich. Przed komisją stanęli chętni, którym nadawano fikcyjne imiona, badano wzrok, mierzono wzrost oraz wagę i określano przydział do konkretnych oddziałów wojska. Sam proces rekrutacji, jak i żartobliwe dane, które znalazły się w otrzymywanych przez uczniów ich własnych „dokumentach” werbunkowych, wywoływały na sali salwy śmiechu.

Następnie zebrani mogli poczuć atmosferę towarzyszącą powrotowi Józefa Piłsudskiego do Warszawy i odzyskiwaniu niepodległości oraz dowiedzieć się o trudach tworzenia niepodległego państwa.

Z okazji zaślubin Polski z morzem, których dokonał w 1920 r. gen. Józef Haller, prowadzący wybijali pamiątkowe monety wręczane wybranym uczniom.

Kolejnym punktem był plebiscyt z tego samego roku na Warmii, Mazurach i Powiślu. Faktycznie przegrany przez Polskę, w naszej szkole miał inny przebieg. Uczestnicy plebiscytu otrzymali specjalne karty, ruszyli do swoich grup i wśród swoich kolegów oraz koleżanek zbierali głosy. Po przeliczeniu okazało się, że Polska wygrała!

Na koniec prowadzący wzięli „jeńców” (chętnych było sporo), którzy pomagali przenosić zgromadzone rekwizyty.

Spektakl zgromadził bardzo dużo uczestników, żywo reagujących podczas jego przebiegu. Występujący prowadzili ciekawą narrację i utrzymywali dobry kontakt z uczniami. Wszystko to zaowocowało ciekawą lekcją historii, wpisującą się w obchodzone w tym roku 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.