17 września 2018 09:36 | Aktualności

Spotkanie szkolnych służb medycznych

Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła spotkaniu szkolnych służb medycznych w Barlinku, które odbyło się w dniach 14-16 września 2018 r. w urokliwym ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem Barlineckim. Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Ośnie Lubuskim oraz młodzież Johanniter-Unfall-Hilfe e.V. Regionalverband z Berlina wrześniowy weekend spędziła na wspólnych zabawach integracyjnych. Wymagały one od uczestników sprawności fizycznej, umiejętności posługiwania się językiem polskim, niemieckim oraz angielskim, ale przede wszystkim pomysłowości i poczucia humoru.

Spotkanie rozpoczęło się w piątek wieczorem od pieczenia kiełbasek nad ogniskiem lub jak kto wolał można było się poczęstować pysznymi szaszłykami, również w wersji wegetariańskiej. Kiedy głód po podróży został już zaspokojony, animatorzy zaproponowali zabawy w kręgu, które pozwoliły przybliżyć sylwetki uczestników. Następnego dnia po obfitym śniadaniu młodzież została podzielona na cztery grupy polsko-niemieckie. Ich zadaniem było dotarcie do wyznaczonego celu zgodnie z mapką, którą otrzymali od Ducha Lasu, bowiem cała trasa gry miejskiej oraz zadania do wykonania związane były m.in. z legendą o królowej Puszczy Barlineckiej. Wspólny marsz i zabawy przygotowane na poszczególnych przystankach przez studentów jednej z poznańskich uczelni były świetną okazją do tego, aby doskonalić mówienie w obcym języku. Gra miejska zakończyła się przy fontannie Gęsiarki wysłuchaniem legendy odczytanej przez Pana Adama, mieszkańca Barlinka. Po powrocie do ośrodka i regeneracji sił ponownie młodzież z Polski i Niemiec wzięła udział w grach integracyjnych. Z dużym zainteresowaniem spotkało się zadanie, które polegało na narysowaniu wylosowanej wcześniej osoby zgodnie z instrukcjami na plakatach. W niedzielny poranek dokonano podsumowania minionych wydarzeń.

Zarówno ze strony polskich uczestników jak i niemieckich padły deklaracje dalszej współpracy. Warto dodać, że głównym celem działalności szkolnych służb medycznych jest doskonalenie umiejętności niesienia pierwszej pomocy innym w sytuacjach zagrożenia zdrowia czy życia.