21 czerwca 2018 08:41 | Aktualności

Kocham Cię, Polsko!

18.06.2018 w szkolnej auli odbyła sie znakomita międzyklasowa zabawa pod tytułem "Kocham Cię, Polsko". Były to rozgrywki na wzór telewizyjnego turnieju pod tym samym tytułem, a stanowiły kolejny element szkolnych obchodów 100-lecia niepodległości Polski. Pomysłodawczyniami i organizatorkami tej rywalizacji były Panie Beata Pilimon i Ilona Maroń.

Rywalizowały ze sobą dwie drużyny gimnazjalne: dziewczęta-krakowianki i chłopcy-krakowiacy. Obie grupy wystąpiły w strojach regionalnych: dziewczęta miały kolorowe kwietne spódniczki oraz wianki z kwiatów, a chłopcy krakowskie czapki z pawimi piórami.

Odbyły się cztery konkurencje: Czy znasz hymn Polski?, Plotka, Jaka to melodia?, Kalambury.

Obie drużyny musiały wykazać się znajomością tekstu hymnu. Reprezentanci obu grup poradziły sobie śpiewająco, okazało się, że "Mazurek Dąbrowskiego" nie ma przed uczniami tajemnic. W kolejnym zadaniu wszyscy mieli okazję zobaczyć, jak powstaje plotka, gdyż uczestnicy zmagań kolejno opowiadali sobie usłyszaną od poprzednika polską legendę. Oczywiście, okazało się, że wersja końcowa zdecydowanie różniła się od początkowej, a tak właśnie powstaje plotka - czegoś nie dosłyszymy, czegoś nie zrozumiemy, czegoś nie zapamiętamy i.... plotkarski efekt gotowy.

W trzecim zadaniu swoje talenty muzyczne pokazali Pan Roman Stefaniak i Pani Beata Pilimon. Oboje intonowali słyszaną w słychawkach polską piosenkę, a uczniowie mieli rozpoznać, co to za utwór. Poradzili sobie znakomicie, ale oczywiście, w dużym stopniu, dzięki temu, że piosenkarze wspaniale zanucili wybrane utwory. Ostatnie zadanie, to kalmbury. Ich tematem były znane polskie przysłowia. I tu także drużyny wykazały się wielką kreatywnością w prezentowaniu powiedzonek i udało się odgadnąć, o jakie sentencje chodzi. Ostatecznie wygrali krakowiacy, choć krakowianki nie ustępowały m pola. Widownia dzielnie dopingowała uczestników zmagań, ale w międzyczasie nauczyła się kilku ludowych przyśpiewek i wyśpiewywała je w przrwach między konkurencjami.

Kolejny raz przy świetnej zabawie  zostały przypomniane i utrwalone różne polskie zwyczaje, tradycje i symbole. Znów okazało się, że można uczyć sie przez zabawę.

Relację przygotowała: Małgorzata Soloch

Kocham Cię, Polsko!