14 czerwca 2018 10:26 | Aktualności

Chcemy żyć zdrowo

Uczniowie klas II a oraz II b w ramach  projektów edukacyjnych, które są obowiązkowym elementem podstawy programowej w gimnzjum, pod kierunkiem Małgorzaty Soloch przygotowali dwa spektakle profilaktyczne dotyczące zdrowego trybu życia. Oba przedstawienia zostały wystawione przed najmłodszymi uczniami szkoły podstawowej, czyli klasami 0-III, gdyż gimnazjaliści uznali, że edukację prozdrowotną należy rozpoczynać jak najwcześniej. Formuły występów także były przyjazne "maluchom".

Klasa II b przygotowała scenki z życia Marlenki i jej rodziców, którzy najchętniej w swojej diecie stosowali potrawy bogate w tłuszcze oraz mnóstwo słodyczy. Rodzice dziewczyny dodatkowo truli swe organizmy papierosami. Poza tym najchętniej relaksowali się, oglądając telewizję. Na szczęście takiemu stylowi życia sprzeciwili się rówieśnicy dziewczyny, którzy mimo długich sprzeciwów koleżanki i jej rodziny nie poddali się w próbach przekonania ich do zmiany trybu życia. Pokazali, że ruch na świeżym powietrzu, a do tego dieta bogata w warzywa i owoce sprawiają, że człowiek czuje się lepiej, jest radośniejszy, ma więcej energii i chęci do działania, a przede wszystkim jest zdrowszy.

Natomiast klasa II a udzieliła swoim młodszym koleżankom i kolegom kilku rad, jak należy dbać o swoje zdrowie, przedstawiając "mrożące krew w żyłach" przygody ducha łakomczucha i ducha lekkoducha, którzy stracili życie z powodu różnych błędów żywieniowych. Jeden uwielbiał słodycze i podobnie jak Marlenka nie cierpiał sportu oraz  ruchu na świeżym powietrzu, a drugi najadł się trujących grzybów, gdyż nie zapoznał się z atlasem informującym, które można jeść, a których nie. Na scenie pojawiła się też "straszna" czarownica cierpiąca na ból zęba, ponieważ główny składnk jej pożywienia to chatka z piernika. Jak się okazało, dentystka w swoim gabinecie miała więcej takich pacjentów, którzy także nabawili się próchnicy, bo nie myli zębów, a uwielbiali słodkości. Te wszystkie historie opowiedziało Zdrowie, które na scenę ledwo weszło w bandażach i poobijane na skutek różnych ludzkich zaniedbań zdrowotnych.

Uczniowie obu klas zaapelowali do widzów, by wzięli sobie do serca przestrogi zawarte w przedstawieniach, gdyż jest to jedyna droga do długiego życia w zdrowiu.

Dopełnieniem spektakli była wystawa plakatów promujących zdrowy styl życia.

wp_20180608_09_33_47_proresizer1500q80.jpg

Ja też tam byłam i teraz wiem, że od słodyczy nadmiernie utyłam, więc mocno postanowiłam, że zrzucę, to co przytyłam. I wszystkich, którzy zauważyli, że ostatnio kondycja im trochę szwankuje a waga zbytnio się wychyla, także zachęcam do zmiany diety i zwiększenia aktywności sportowej.

Małgorzata Soloch