25 maja 2018 12:50 | Aktualności

Czy w Ośnie Lubuskim jest czyste powietrze?

W ramach projektu „Ośno Lubuskie Urzeka Klimatem” uczniowie klas IV w dniach 16 i 17 maja 2018 roku wyszli w teren w celu poszukiwania porostów. Na podstawie obecności porostów można określić, czy na danym terenie jest czyste powietrze. Każdy uczeń otrzymał lupę, aby móc przyjrzeć się z bliska porostom, jeśli by takowe znaleźli. Pan Piotr Grochowski - lichenolog - naukowo zajmujący się porostami, „pokazał” wszystkim uczniom, iż porosty są wszędzie. Jednak, aby określić stan powietrza należy obserwować porosty na drzewach. Znaleźliśmy je nie tylko na drzewach ale i na chodnikach, na płotach, na ławkach. Przeszliśmy ze szkoły do centrum miasta, gdzie nauczyliśmy się szukać i obserwować porosty. Dodatkowo obserwowaliśmy i nazywaliśmy rośliny zielne oraz drzewa. Znaleźliśmy porosty z trzeciej, czwartej, a nawet piątej skali na siedmiostopniową skalę. Oznacza to, iż w Ośnie Lubuskim jest czyste powietrze. Jednak powinniśmy pamiętać, że nadal musimy dbać o powietrze. W codziennym życiu i postępowaniu należy zachowywać się w sposób, w którym będą przeważały zachowania ekologiczne. Jak każde zajęcia w terenie, tak i te były bardzo interesujące i pouczające. Uczniom bardzo podobało się „poszukiwanie” porostów i żywe doświadczenie przyrody.

Marta Róż