22 maja 2018 12:20 | Aktualności

Porosty - co to za organizmy?

16 maja 2018 roku młodzi przyrodnicy z klas IV uczestniczyli w zajęciach z pracownikiem Akademii Wychowania Fizycznego z Gorzowa Wielkopolskiego panem Piotrem Grochowskim – lichenologiem, zajmującym się naukowo porostami. Pan Piotr przedstawił budowę porostów, pokazał je na ilustracjach oraz na żywych okazach. Porosty to organizmy symbiotyczne zbudowane z glonów i grzybów. Glon i grzyb mogą żyć osobno ale po połączeniu tworzą właśnie porosty. Istnieje siedmiostopniowa skala na podstawie, której możemy określić, czy czyste jest powietrze na danym terenie? Uczniowie oglądali za pomocą lup porosty znajdujące się na gałązkach drzew. Zajęcia były bardzo ciekawe, uczniowie odpowiadali na pytania i chętnie wykonywali ćwiczenia praktyczne.

Marta Róż