18 maja 2018 09:33 | Aktualności

„Ku ekologii biosfery – las nasze życie”

W dniach 10-12 maja b.r. w Technikum Leśnym w Starościnie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona ochronie biosfery „Ku ekologii biosfery. Las moje życie”. Gimnazjaliści z II klasy pod opieką pań Barbary Jurkowskiej i Justyny Kramarzewskiej wzięli udział w sobotnich zajęciach.

Zgodnie z programem uczniowie i goście po przyjeździe posilili się śniadaniem. Następnie na placu szkolnym wszyscy uczestnicy zostali powitani przez Dyrektora Technikum Leśnego p. Przemysława Jarosika i przeszkoleni przez p. A. Capa przed sprzątaniem wyznaczonego terenu lasu. Gimnazjaliści chętnie i sprawnie wykonali to zadanie. Po sprzątaniu, na boisku szkolnym uczniowie oglądali pokaz dronów i zmierzyli się z zagadkami ekologicznymi.

Po obiedzie w plenerze młodzież udała się do amfiteatru i wysłuchała występu muzycznego zespołu szkolnego. Na popołudniowym spotkaniu w auli szkolnej obejrzeli film promocyjny o szkole oraz film o segregacji śmieci CZG 12 i wysłuchali wystąpień gen. Jarosława Mika – generała broni i Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Sławomira Wencla – Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie czy prof. US dr. hab. Pasquale Policastro.

Następnie gimnazjaliści z wielkim zainteresowaniem zwiedzili szkołę i poszczególne klasopracownie, po których oprowadzali profesorowie i uczniowie Technikum. Młodzież również została oprowadzona po interesującej świeżce ekologicznej oraz poznała maszyny leśne wykorzystywane przy wycince lasu.

Po całym dniu gimnazjaliści zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do Ośna Lubuskiego. Kilkoro z nich rozważa w przyszłości naukę w Technikum Leśnym w Starościnie.