08 maja 2018 13:58 | Aktualności

Lekcja ekologii w Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie

27 kwietnia 2018 roku uczniowie klas VI  uczestniczyli w warsztatach dotyczących pozyskiwania energii odnawialnej. Zajęcia odbywały się w Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie. Na wstępie uczniowie poszukiwali odpowiedzi na pytanie: „Czy można w dzisiejszych czasach żyć bez prądu?”. Po długich rozważaniach wszyscy zgodnie stwierdzili, iż nie jesteśmy w stanie egzystować bez energii elektrycznej. Istnieje wiele urządzeń elektrycznych, bez których nie wyobrażamy sobie „normalnego” życia. W międzyczasie wyświetlana była  prezentacja multimedialna pokazująca sposoby pozyskiwania na świecie energii odnawialnej. To nie tylko wiatraki czy kolektory słoneczne, ale również energia pozyskiwana ze spadku wody czy energia z wnętrza Ziemi. Następnie mogliśmy zaobserwować pracę silniczka zasilanego energią z kolektora słonecznego oraz co się stanie, jeśli stworzymy cień na tym kolektorze. Mogliśmy „zobaczyć”, „poczuć” i „usłyszeć” prąd elektryczny. Mieliśmy okazję skorzystać z kamery termowizyjnej oraz dowiedzieliśmy się, czym jest „Inteligentny dom”. Jednak najbardziej interesujące było budowanie przez uczniów urządzeń - zabawek zasilanych przez energię odnawialną. Powstały wiatraki, urządzenia do gotowania jajka bez użycia wody. Pozyskiwaliśmy energię z ziemniaka lub cytryny. Gotowaliśmy wodę za pomocą energii słonecznej.  Zbudowany został robot solarny zasilany energią powstałą w wyniku reakcji chemicznej. Niekiedy potrzebowaliśmy drobnej pomocy osoby prowadzącej warsztaty, jednak nawet dziewczynki radziły sobie ze śrubokrętem. Chłopcy natomiast prześcigali się w pomysłach i wyrywali sobie z rąk  narzędzia. Uczniowie wrócili do domu zmęczeni, jednak pełni wrażeń, doświadczeń i wiedzy jak dbać o środowisko, jak można uzyskać energię elektryczną z zasobów odnawialnych. Rozwijali również zdolności manualne, tworząc „machiny”  i wykazali  się kreatywnością podczas swobodnych i kierowanych wypowiedzi. Bardzo dziękuję uczniom za godne reprezentowanie szkoły oraz opiekunom sprawującym opiekę.

Wyjazd odbył się w ramach projektu "Ośno Lubuskie Urzeka Klimatem".

Marta Róż

Lekcja ekologii w Centrum Energii Odnawialnej w Sulechowie