16 kwietnia 2018 11:01 | Aktualności

Dbam o powietrze każdego dnia

W ramach projektu „Ośno Lubuskie Urzeka Klimatem” odbyło się spotkanie z panem Leszkiem Rumienieckim z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Gorzowa Wielkopolskiego.  Uczestniczyli w nim uczniowie klas I – III i klas IV – VI Szkoły Podstawowej. Podczas prezentacji zainteresowani dowiedzieli się, iż codzienna działalność człowieka prowadzi do degradacji powietrza, którym oddychamy. Powstaje dziura ozonowa, padają kwaśne deszcze, powstaje smog w dużych aglomeracjach miejskich. Został przedstawiony wpływ zanieczyszczeń na zdrowie człowieka – rozwijają się choroby układu oddechowego, alergie. Następuje też niszczenie gleby, plonów, otaczającej przyrody – drzew i krzewów oraz budynków czy karoserii samochodów.  Jednak każdy z nas może przyczynić się do poprawy jakości powietrza którym oddychamy.

img_3431_800x600.jpg

„Zmień złe nawyki na dobre praktyki” to hasło przewodnie powtarzające się podczas krótkich projekcji filmowych prezentowanych przez pana Rumienieckiego. Dzieci mogą wprowadzić dobre nawyki do codziennego postępowania poprzez segregowanie odpadów, dbanie o zieleń rosnącą wokół nas, oszczędzanie wody i energii elektrycznej, przemieszczanie się na niewielkich odległościach jeżdżąc rowerem lub spacerując. Dorośli mogą dodatkowo zadbać o przewody kominowe w swoich domach, dokonać modernizacji budynków mieszkalnych poprzez ocieplenie ścian, wymianę okien, drzwi, podłóg, zaplanować sobie jeden dzień bez samochodu oraz nie palić śmieci w piecach czy też na zewnątrz.

Aby żyć musimy oddychać. Od nas – mieszkańców Ośna Lubuskiego zależy czy powietrze będzie „czyste”. Wprowadźmy do naszego życia pozytywne zachowania przyczyniające się do poprawy jakości powietrza. Dzięki temu nasza miejscowość będzie piękniejsza, zdrowiej będzie się w niej żyło. Więcej turystów zapewne odwiedzi i pozna nasz rejon. A my sami będziemy mogli się szczycić, iż przyszło nam żyć w pięknym, przyjaznym i zdrowym otoczeniu.

Marta Róż