16 kwietnia 2018 10:22 | Aktualności

Lapbookowe szaleństwo!

Lapbook to własnoręcznie wykonany zbiór informacji na określony temat. Przypomina edukacyjne portfolio, w środku którego przykleja się papierowe książeczki, kieszenie, harmonijki, pozwalające na duże uporządkowanie informacji. Po otwarciu tak zrobionej teczki mamy coś w rodzaju deski rozdzielczej, kokpitu zarządczego, umożliwiającego sprawne poruszanie się po jej zawartości.

Lapbook posiada nieograniczone walory edukacyjne: zbierane do niego informacje pozwalają na syntezowanie i porządkowanie wiedzy – i to w różnych kategoriach (przegródki, kieszenie, zakładki). Wszystko to umożliwia dziecku szybsze zapamiętywanie i łatwe jej odtwarzanie.

Lapbook to swego rodzaju obrazkowa mapa myśli, na której dziecko umieszcza materiały na dany, interesujący je temat. Swoim wyglądem przypomina książkę z mnóstwem sekretów i mobilnych elementów. Właśnie te interaktywne elementy są dla dziecka atrakcyjne. Sprawiają, że nauka staje się ciekawsza, pełna niespodzianek, zagadek. Tworzenie lapbooka uczy również, jak organizować sobie pracę i jak wykorzystać wiedzę już zdobytą lub jak skutecznie po nią sięgać.

Uczniowie klas VI na lekcji historii przygotowali lapbooki, które oczarowały niejednego odbiorcę. Dlaczego? Swoje prace wykonali nie tylko starannie ale też perfekcyjnie pod względem merytorycznym. Młodzi twórcy okazali się ekspertami w dziedzinie znajomości II wojny światowej. Podczas pracy nad lapbookami uczniowie pomagali sobie wzajemnie, wymieniali między sobą zgromadzone materiały, wzajemnie zachęcali się do estetyki wykonywania prac.

Przygotowanie lapbooków pomogło im w uporządkowaniu wiedzy na temat II wojny światowej.

Lapbookowe szaleństwo!