19 marca 2018 11:39 | Aktualności

ZROBIŁO SIĘ ZIELONO.... NA DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA

W sobotę 17 marca Irlandczycy świętowali swoje narodowe święto: Dzień Świętego Patryka. My również postanowiliśmy nawiązać do tego wydarzenia i zorganizowaliśmy Dzień Św. Patryka w naszej szkole w piątek, 16 marca. Najważniejszą tradycją obchodów tego święta jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, nawiązującym do krajobrazu wyspy i koniczyny, która jest symbolem Irlandii. To radosne święto jest obchodzone od wielu lat nie tylko w Irlandii, ale na całym świecie. Ponieważ „każdy chciałby choć jeden dzień w roku być Irlandczykiem”, wielu uczniów włączyło się we wspólną zabawę i przyszło w tym dniu „na zielono”.

Jak podaje legenda, św. Patryk nawrócił Irlandię na chrześcijaństwo i opowiadał o Trójcy Świętej na przykładzie trzylistnej koniczynki. Z innych źródeł możemy dowiedzieć się, że wypędził z niej zajadłe węże. Uczniowie na lekcjach języka angielskiego oglądali również filmy związane z tradycjami obchodów tego święta, między innymi jak farbuje się rzeki na zielono w Stanach Zjednoczonych.

W irlandzkiej legendzie Leprechaun, czyli zielony skrzat, pilnował garnka pełnego złota, który znajdował się na końcu tęczy, uczniowie klas I-III mieli okazję go odnaleźć. Wszystkim klasom, które brały udział w obchodach Dnia Św. Patryka serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę i zaangażowanie, a zwycięzcy konkursu dla klas I-III niedługo mogą spodziewać się słodkich upominków.

W konkursie na najbardziej zieloną klasę IV-VII SP zwyciężyła klasa IVd.

ZROBIŁO SIĘ ZIELONO.... NA DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA