09 lutego 2018 11:57 | Aktualności

„Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował”

W dniu 31.01.2018 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć spektakl historyczny pt. „Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował”. W tej żywej lekcji historii uczestniczyli najpierw uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej, a następnie klas VII oraz II i III gimnazjum.

Występujący reprezentowali Agencję Widowisk Historycznych „Arkona” z Torunia. Ubrani w stroje z epoki, w zajmujący sposób przybliżyli naszym uczniom najważniejsze wydarzenia i daty od panowania Stefana Batorego do Jana III Sobieskiego.

Zebrani poznawali też nazwy poszczególnych elementów typowego stroju polskiej szlachty. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja oręża, podczas której można było zobaczyć pełną zbroję husarską, kolczugi, hełmy, szable i broń palną.

W trakcie imprezy odgrywano scenki historyczne z udziałem publiczności. Przywdziewaniu przez chętnych widzów strojów chłopskich i szlacheckich tego okresu towarzyszył zabawny komentarz prowadzących. Głośna nauka elementów zbroi husarskiej odbywała się w trakcie zakładania jej na jednego z uczniów. Zebrani mogli obejrzeć również pokaz walki na szable, gdzie z jednej strony stanął kozacki pułkownik Bohun (znany z „Ogniem i mieczem” H. Sienkiewicza), a z drugiej Jan Sobieski. Nasz ówczesny hetman oczywiście zwyciężył.

W zajmujący sposób przedstawiono uczniom okoliczności oblężenia Wiednia przez Turków, przybycie z odsieczą wojsk polskich i wielkie zwycięstwo pod nim naszego króla Jana III Sobieskiego.

W celu utrwalenia podawanych treści prowadzący urządzali konkursy wiedzy. Prawidłowe odpowiedzi uczniów wynagradzane były replikami dukatów gdańskich z mennicy króla, które wybijał na poczekaniu jeden z prowadzących.

Cały pokaz, okraszony niebanalnym dowcipem, wywoływał żywiołową reakcję zgromadzonych. Ukoronowaniem spektaklu było wyjście zebranych przed szkołę i wystrzał (bardzo głośny!) z broni czarno prochowej – repliki pistoletu skałkowego z XVII w.

Zapraszamy do galerii zdjęć autorstwa: Hani Biernackiej, Kasi Grendy i Nikoli Musiałowskiej.

„Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował”