20 listopada 2017 14:20 | Aktualności

„Pisk białego orła” w ośniańskiej szkole

W naszej Szkole Podstawowej uroczyście i na różne sposoby świętowany był Dzień Niepodległości. (Można o tym przeczytać we wcześniejszej relacji.) Jednak dopełnieniem tych obchodów, a właściwie taką ogromną kropką nad i był 15.11., gdy w szkolnej auli zostało wystawione przedstawienie „Pisk białego orła”. Przygotował je kilkunastoosobowy zespół młodszych i starszych uczniów, dziewcząt i chłopców pod kierunkiem księdza Mariusza Żurawicza. Zanim doszło do wystawienia spektaklu w szkole, odbył się on już w kościele i wśród mieszkańców Ośna słychać było głosy zachwytu, jednak, żeby wyrobić sobie własne zdanie, trzeba przedstawienie obejrzeć samemu, więc zarówno nauczyciele, jak i uczniowie z ciekawością zebrali się w auli. I okazało się, że młodzi, znakomici artyści wraz ze swoim doskonałym reżyserem przenieśli widzów, jak w wehikule czasu, do okresu pierwszej wojny światowej i niezapomnianego roku 1918. Proste, aczkolwiek znakomite stroje z epoki, skromna, ale jakże wymowna dekoracja, interesujące eksponaty (szczególne zainteresowanie widzów wzbudził karabin) wprowadziły wszystkich w niezwykły nastrój, jednak te elementy spektaklu nic by nie znaczyły bez najważniejszej części, czyli montażu słowno-muzycznego. Był on przepiękny. Mądry, wzruszający, chwytający za serce, wywołujący dreszcze, a także szczere łzy wzruszenia, do których nikt nie wstydził się przyznać. Po prostu niesamowity. Kawał, trudnej polskiej historii zakończonej najszczęśliwszym, choć okupionym krwią patriotów, wydarzeniem- zwycięstwem: ODZYSKANIEM PRZEZ POLSKĘ I POLAKÓW NIEPODLEGŁOŚCI po 123 latach niewoli. Wspaniałe teksty, jeszcze wspanialsze pieśni to wszystko zasługuje na ogromne brawa i wyrazy uznania. To przedstawienie na pewno było wspaniałą lekcją historii, na długo pozostanie w pamięci widzów. I słowa uznania naprawdę nie są wymuszone, płyną z głębi serca, czego najlepszym dowodem była cisza panująca na spektaklu i gromkie brawa po nim. Gratulacje dla całego zespołu i oczywiście księdza Mariusza. Z niecierpliwością czekamy na kolejne tak cudowne i ekscytujące przedstawienia.

Po prostu chcemy więcej!

wp_20171115_12_19_36_proresizer1500q80.jpg

W przedstawieniu "Pisk białego orła" popis swoich aktorskich i piosenkarskich(!!!) umiejętności dali:

Magdalena Socha G II c -matka

Filip Sienkiewicz G II c-ojciec

Oliwia Kruk VI a-babcia

Tobiarz Węglarz VII a-dziadek

dzieci Magdy i Filipa: Jakub Paszkowski G II a, Julka Majewska VI a, Dominika Niczypor VI a, Dominik Płucienniczak VI b, Stanisław Socha VI a, Oskar Tarasek IV a, Alicja Iwaszkiewicz VIa

Michał Pienio G II c- poeta

i rewelacyjna w roli kota Adrianna Dyniak z VII b.

Ten spektakl ukazał często skrywane talenty uczniów naszej szkoły, a kto wie, czy nie stanie się początkiem prawdziwej aktorskiej kariery.

Gratulacje!