10 listopada 2017 09:07 | Aktualności

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Niepodległość, niezależność, samostanowienie… te i inne słowa mówiące o wolności, odmieniane przez wszystkie przypadki rozbrzmiewają w całym naszym kraju zawsze, a szczególnie w okolicach 11 listopada. W tym dniu ze szczególną mocą wszyscy Polacy wspominają listopadowe wydarzenia z 1918 roku, gdy Polska po dramatycznych wydarzeniach I wojny światowej odzyskała niepodległość  i po 123 latach niewoli powróciła na mapy świata, znów stała się niezależnym krajem. Obecnie nadal możemy cieszyć się tą wolnością i chętnie to czynimy. Uczniowie naszej szkoły robią to na różne sposoby. Pamiętając o przeszłości oraz trudnej drodze naszych przodków do niepodległości, w przededniu 11 listopada, by uczcić swoiste, tym razem 99, urodziny Polski, założyli galowe stroje, a na apelu z zadumą wysłuchali informacji o drodze naszej ojczyzny do wolności. Z werwą i optymizmem, a czasami łezką w oku, każda klasa wyśpiewała wybraną pieśń legionową przygotowaną przy wsparciu naszego muzyka Pana Romana Stefaniaka. Na lekcjach wychowawczych uczniowie z zapałem przygotowali piękne kotyliony, które w piątek przyozdobiły odświętne ubrania oraz (w większej wersji) drzwi gabinetów.  Dodatkowo o odświętny wystrój szkoły zadbały natomiast Panie Alicja Korbus i Beata Pilimon.

Jednak Polska to nie tylko przeszłość, to także, a może przede wszystkim, teraźniejszość i przyszłość, dlatego uczniowie: ci mali i ci więksi w wybranych przez siebie formach, tj. plastycznych lub pisemnych ukazali nasz kraj współczesny-efekt tych obserwacji można obejrzeć na wystawie znajdującej się tradycyjnie na pierwszym piętrze. Patrząc na te prace, z optymizmem możemy spoglądać w przyszłość, bo tak kreatywni twórcy i wnikliwi obserwatorzy na pewno w dorosłym życiu będą aktywnie działać na rzecz swojej ojczyzny.