05 czerwca 2017 11:01 | Aktualności

Dzień Praw Dziecka

31 maja w przededniu święta dzieci,  Samorząd Uczniowski zorganizował  Dzień Praw Dziecka. Celem uroczystości stało się podniesienie świadomości uczniów na temat ich praw oraz doskonalenie inwencji i ekspresji twórczej.

Do wspólnego świętowania zaprosiły wszystkich zgromadzonych uczennice klasy III gimnazjum:  Patrycja Dolińska i Dominika Mach.   Każdy zespół klasowy otrzymał dwa prawa. Należało je przedstawić w formie plastycznej, muzycznej czy kabaretowej. Pomysły były różnorodne. Poszczególne klasy z ogromnym zaangażowaniem przedstawiły swoje twórcze dokonania.

Podczas przerw uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w happeningu na temat swoich praw . Po zapoznaniu się z Konwencją o Prawach Dziecka, każdy chętny uczeń zapisywał  wybrane prawo na wyciętych z kolorowego papieru dłoniach lub balonach i umieszczał je na wystawionej planszy tworząc zbiór  swoich praw. .

Interesującą częścią uroczystości była akcja informacyjna , podczas której rozdawane były ulotki : Gdzie szukać pomocy, gdy łamane są prawa dzieci?

Całość uświetniła muzyka, która towarzyszyła uczniom  podczas „muzycznych przerw” . Wysłuchaliśmy utworów: „Wszystkie dzieci nasze są …”, ,,Tolerancja”, ,,Oto nasz świat”. Za przygotowanie oprawy muzycznej dziękujemy uczniom klasy III : Mikołajowi Szaremu, Krystianowi Jędrkiewiczowi i Kacprowi Kułakowi .

Nad prawidłowym przebiegiem tych wszystkich działań czuwała opiekunka Samorządu, p. Ilona Maroń.

Wszyscy uczestnicy zgodnie orzekli, że taka nauka przez wspólną zabawę jest bardzo atrakcyjna i znacznie łatwiej wchodzi do głów niż klasyczne prezentacje.