Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ośnie Lubuskim

W roku szkolnym 2017/2018 w szkole realizowano projekty :"OWOCE W SZKOLE", "SZKLANKA MLEKA", "RADOSNA SZKOŁA"

Aktualności

12 czerwca 2017 13:51 | Aktualności

Zielona Szkoła II a gimnazjum

 

 

 

       W dniach 5-7 czerwca 2017 r. uczniowie kl. II a (22) i III c (1) gimnazjum przebywali w Ośrodku Kolonijnym Kadet-OK w miejscowości Długie. Ośrodek zaprojektowano z myślą o wypoczynku dzieci i młodzieży. Zbudowany nad  jeziorem, wśród lasów, oferuje mnóstwo atrakcji. Teren jest całkowicie ogrodzony i przebywają w nim jedynie obozowicze. Do naszej dyspozycji była przystań żeglarska, taras widokowy z trampoliną, miejsce ogniskowe, boisko do koszykówki, jadalnia, świetlica, sprzęt sportowo-rekreacyjny. Po ośrodku chodziły 3 łagodne, towarzyskie, wszędobylskie bernardyny.

       Nasi uczniowie zakwaterowani zostali w pokojach z łazienkami: trzech 6-osobowych i jednym 5-osobowym. Na ustalony sygnał dzwonka uczestnicy zbierali się, by udać się na zajęcia lub posiłek. Od 22-ej obowiązywała cisza nocna i nakaz przebywania w swoich pokojach. „Wielką wędrówkę ludów” z pokoju do pokoju skutecznie hamowało monitorowanie przez system nowoczesnych kamer. W niektórych pokojach dość długo  trwały „nocne Polaków rozmowy”.  Następnej nocy większość starała się już nie popełnić tego błędu – wszak trzeba było na drugi dzień podnieść się z łóżka i przystąpić do działania.

       A tu było co robić! Zasadą „zielonej szkoły” jest aktywny wypoczynek i „zero nudy”. Zajęcia prowadzili wykwalifikowani i sympatyczni instruktorzy. Po krótkim szkoleniu nasi uczniowie pływali więc kajakami po malowniczym jeziorze Lipie. Dla niektórych z nich był to pierwszy kontakt z tym sprzętem. Podczas surviwalu uczyli się jak poradzić sobie w lesie mając do dyspozycji jedynie zapałki i nóż, a trzeba było rozpalić ognisko i zbudować szałas. Niewątpliwą atrakcją był paintball odbywający się w lesie. Każdy z uczestników zaopatrzony został w kompletny sprzęt: marker, maskę, mundur i zestaw kulek. Wyznaczone zespoły odbywały potyczki wg ustalonego przez instruktora scenariusza. Ciekawą formą zajęć okazała się nauka żeglarstwa na nowoczesnych, dwuosobowych żaglówkach. Uczestnicy zostali zapoznani ze sprzętem do żeglowania, każdy miał okazję posterować łodzią, popracować przy wybieraniu żagla, nauczyć się wywrotki i stawiania jachtu.

       W pierwszy wieczór odbyło się ognisko z kiełbaskami, konkursami i śpiewem, w drugi wieczór filmowy w przystosowanej do wygodnego oglądania sali. Trzeciego dnia uczniowie odbyli bieg na orientację. Każda drużyna otrzymała mapę, musiała dotrzeć do wyznaczonych punktów i wykonać określone zadania. Na koniec odbyło się podsumowanie biwaku – obejrzenie zdjęć z pobytu i wręczenie nagród. Miarą intensywnie spędzonego czasu może być fakt, że w drodze powrotnej większość uczestników w autobusie spała. Polecamy każdemu „zieloną szkołę”. Naprawdę warto to przeżyć!

 

Przeczytano: 467 razy. Wydrukuj|Do góry

Zielona Szkoła II a gimnazjum