05 maja 2017 12:43 | Aktualności

Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W czwartek 4 maja odbył się apel z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Była to pierwsza w Europie i druga na świecie demokratyczna ustawa zasadnicza. Likwidowała wady systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Znosiła wolną elekcję, konfederacje, rokosze i liberum veto, wprowadziła dziedziczność tronu oraz trójpodział władzy i zagwarantowała tolerancję religijną.

Apel rozpoczął się "Mazurkiem Dąbrowskiego" w wykonaniu orkiestry dętej pod kierunkiem p. Romana Stefaniaka. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Dominika Mach, przedstawiła rys historyczny związany z rocznicą. Uwieńczeniem apelu był polonez zaprezentowany przez uczniów klasy III b gimnazjum.