16 marca 2017 12:54 | Aktualności

Otwórz oczy! Otwórz serce! Odważ się!

Julia Bem i Hanna Biernacka, uczennice kl. II a gimnazjum, zainicjowały w naszej szkole akcję pomocy psom ze schroniska w Gorzowie Wielkopolskim. Prezentacja jej założeń odbyła się 8.03.2017 r. dla gimnazjum, a 15.03. tego roku dla kl. IV-VI szkoły podstawowej. Głównym celem wystąpienia było zwrócenie uwagi słuchaczy na bezduszność ludzką i związane z tym problemy zwierząt trafiających do schronisk.

Na początek zaprezentowano film przedstawiający psy próbujące wydostać się z klatek, gryzące kraty lub też inne – osowiałe, kryjące się gdzieś w kątach pomieszczeń. Następnie pokazano zdjęcia konkretnych psów ze schroniska. Na tym tle prowadzące odczytały przejmujące opowiadania autorstwa Katarzyny Kulesz i Aleksandry Kowalskiej, swoich koleżanek z klasy. Narratorką pierwszego z nich była suczka doświadczająca ciepła i miłości u boku swojej pani, która po pewnym czasie nudzi się swoją ulubienicą i oddaje ją do schroniska. Bohaterem drugiego zaś pies przewodnik, który próbując ratować w czasie pożaru swojego pana ulega poparzeniu, ślepnie i jako niepotrzebny już nikomu trafia do schroniska.

Kolejno zaprezentowano poruszający film o pogodnej suczce, która doświadczyła zła od innych psów już  w schronisku i tym momencie, złamana fizycznie i psychicznie, stała się całkowicie zależna we wszystkim od ludzi dobrej woli.

Obie uczennice, chcąc zachęcić zebranych do konkretnych działań, przedstawiły też swoje własne historie związane z ratowaniem zwierząt. Hanka opowiedziała o przygarnięciu psa, którego ktoś podrzucił pod drzwi jej domu rodzinnego, a Julka o psie wziętym ze schroniska. Bardzo emocjonalne opowieści ilustrowane były zdjęciami tych właśnie zwierząt.

Następnie H. Biernacka przedstawiła dane dotyczące umieralności porzucanych zwierząt, ilości psów trafiających rocznie do polskich schronisk i niewielkiego procentu tych, które ze schronisk znajdują nowy dom. Pozostałe mieszkają w schroniskach do końca swojego życia. Jednak, aby takie schroniska mogły funkcjonować, potrzebują pomocy rzeczowej i finansowej. Stąd apel o taką pomoc.

J. Bem, która wielokrotnie odwiedzała schronisko „Azorki” w Gorzowie Wlkp., poinformowała o nawiązaniu kontaktu z fundacją obrony praw zwierząt „Anaconda”. Fundacja przekazała nam puszki, do których wyznaczeni uczniowie zbierają na przerwach pieniądze. Za pośrednictwem fundacji przekazane zostaną schronisku. Oprócz pieniędzy zbierane również będą np. koce, zabawki, ubranka. Prowadzące zaapelowały do zebranych o włączenie się do tych działań. Przy wyjściu chętni mogli   zaopatrzyć się w ulotki przekazane przez fundację. Uczennice planują rozszerzenie akcji poza szkołę, chcąc zaangażować w nią jak najwięcej osób ze społeczności lokalnej.

opiekun

Wanda  Łowińska