08 marca 2017 10:59 | Aktualności

Pokaz historyczny "Życie i kultura w średniowieczu"

W dniu 3.03.2017 r. w naszej szkole pojawili się rycerze z Grupy Artystycznej „Rekonstrukto”.  Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w pokazie historycznym „Życie i kultura w średniowieczu”. Godzinna żywa lekcja historii odbyła się dla 3 grup wiekowych: kl. 0-III, IV-VI i gimnazjum. Dwaj rycerze (polski i krzyżacki) wystąpili w strojach i rynsztunku z epoki. W zajmujący sposób prezentowali obyczaje i kulturę średniowiecza.

Uczniowie zapoznali się z powinnościami rycerzy, kodeksem rycerskim, pasowaniem na rycerza i innymi elementami kultury rycerskiej. Dużym zainteresowaniem cieszył się przegląd ekwipunku i uzbrojenia. Prowadzący podawał nazwy oraz pokazywał praktyczne zastosowanie poszczególnych rodzajów broni. W trakcie pokazu wybierani byli uczniowie, którzy przywdziewali hełmy, otrzymywali tarcze i miecze oraz mieli możliwość wypróbowania swoich sił w „pojedynku” z rycerzem. Nasi uczniowie mogli też zapoznać się z dawnym prawem i jedną z kar stosowanych w średniowieczu, a mianowicie zakuciem w dyby. Do owego zakucia wybierani byli ochotnicy z sali. Na zakończenie każdy miał możliwość osobistego zapoznania się z rekwizytami.

Występ grupy sfinansowało

Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Publicznych

„Konwalia” w Ośnie Lubuskim.