25 stycznia 2017 13:22 | Aktualności

Relacja ze spektaklu "Kamienie na szaniec"

18 stycznia uczniowie klas III gimnazjum obejrzeli w sulęcińskim Domu Kultury spektakl teatralny pt. "Kamienie na szaniec" przygotowany przez aktorów Narodowego Teatru edukacji z Wroclawia. Była to niezapomniana okazja do poznania jednego z tragicznych epizodów II wojny światowej - znanej akcji pod Arsenałem. Przedstawienie w wierny sposób ukazało losy trójki przyjaciół: Rudego, Zośki i Alka, którym tuż po maturze przyszło walczyć z okupantem zamiast realizować swoje młodzieńcze plany na studiach lub w wymarzonej pracy. Młodzi ludzie - wielcy patrioci, wychowani na ideałach harcerskich w Polsce, która po latach niewoli odzyskała niepodległość, na wieść o wybuchu wojny ani przez chwilę nie wahali się i stanęli w obronie swojego kraju. Pięknie walczyli i pięknie umarli "jak kamienie przez Boga rzucone na szaniec".

Na scenie można było zobaczyć zarówno radosne życie bohaterów spektaklu przed wojną jak i ich walkę z okupantem. Nie zabraklo dramatycznej sceny torturowania Janka Bytnara przez gestapowców, jak też sceny, gdy skatowany chłopak umiera, ale umiera szczęśliwy, ponieważ wie, że przyjaciele nie zostawili go w najtrudniejszej godzinie próby - w chwili bezpośredniego zagrożenia życia. Razem z Rudym umiera Alek - ranny w czasie akcji pod Arsenałem. Piękne, mądre choć wcale nie łatwe i przyjemne w odbiorze przedstawienie. Po ciszy, która panowała na widowni oraz bardzo stonowanych komentarzach po spektaklu, można sądzić, że uczniowie utwierdzili się w przekonaniu, że warto dbać o pokój, że wojna tylko w gierkach komputerowych może być ciekawa. W życiu powinno się cenić pokój.

Relacjonowała: Małgorzata Soloch