12 grudnia 2016 12:18 | Aktualności

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

16 listopada obchodzony jest na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Tolerancji.

Idea Dnia Tolerancji zrodziła się w 1995 roku podczas 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO, na której przyjęto „Deklarację zasad tolerancji”. Zgodnie z Deklaracją: „tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kulturowej naszego świata, wielości form wyrazu i wymiarów człowieczeństwa. Rozwija się dzięki wiedzy, otwartości, komunikacji oraz wolności myśli, sumienia i wyznania. Tolerancja to harmonia różnorodności. To nie tylko obowiązek moralny, ale także wymóg polityczny i prawny”.

Samorząd Uczniowski naszego gimnazjum również postanowił zaangażować się w promowanie zasad tolerancji.

Na początek o ideach Międzynarodowego Dnia Tolerancji można było dowiedzieć się z banerów i plakatów na korytarzu szkolnym. Następnie na lekcjach wychowawczych zaplanowano dyskusje i sfomułowanie klasowych zasad tolerancji. Na podstawie tego, każda klasa miała za zadanie wykonać  plakat informujący o wspólnych ustaleniach. Plakaty pojawiły się na drzwiach klasopracowni od strony korytarza. Miejmy nadzieję, że każdy uczeń zapamięta te zasady.