25 października 2016 13:38 | Aktualności

ZDROWIE – JESTEM ZA!

Październik jest miesiącem, w którym w sposób szczególny, mówi się o zdrowiu dziewcząt i kobiet. W czwartek, 20 października 2016r. odbyły się warsztaty dla dziewcząt z klas trzecich z zakresu profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Celem zajęć było uwrażliwienie młodzieży na konieczność uczestniczenia w badaniach cytologicznych, mamografii, czy samobadania piersi. Trochę teorii oraz instruktaż na fantomie wzbudziły lawinę pytań od uczniów na temat chorób nowotworowych. Okazuje się, że lekcje na żywo są nadal cennym źródłem informacji, z którego młodzi ludzie chętnie korzystają. Wielu z nich nie wie o bezpłatnych zaproszeniach na darmowe badania dla kobiet. Wielu także zdeklarowało, że z pewnością zapyta bliskie im osoby, mamy, siostry, babcie, ciocie czy w ostatnim czasie były na badaniach profilaktycznych.

W tym samym czasie młodzież klas drugich uczestniczyła w zajęciach na temat nowotworu skóry. Piękna opalenizna jest spostrzegana przez innych jako atrybut podnoszący popularność i atrakcyjność wśród innych. Nadmierne korzystanie ze słońca czy solarium, robienie tatuażu w niesprawdzonych gabinetach czy nawet w warunkach domowych i inne zabiegi na skórze mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia. Warto więc zadać sobie pytanie czy warto być trendy ponad wszelką miarę.

Aktywny udział młodzieży w zajęciach dotyczących zdrowia jest dowodem na to, że jest to jedna z najważniejszych wartości w ich hierarchii.

Dziękujemy przedstawicielkom Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej za przeprowadzone zajęcia z młodzieżą.

Katarzyna Cyranowska psycholog szkolny