05 października 2016 13:31 | Aktualności

Święto Pieczonego Ziemniaka

27 września 2016 roku dzieci z klasy II b i II c Szkoły Podstawowej wraz z wychowawczyniami zostały zaproszone na wykopki do Radachowa. Na polu czekali już rodzice i gospodarz ziemniaczanego pola pan Pułjan. Pogoda była piękna, toteż wszyscy dziarsko wzięli się do pracy. Dzieci zbierały ziemniaki do wiaderek, a panie wysypywały ich zawartość na przyczepę. Ziemniaków było całe mnóstwo, ale dzieci wybierały najciekawsze okazy np.: w kształcie chmurki, serca, misia lub gruszki. Potem była przerwa na smaczne kiełbaski, no i oczywiście pieczone ziemniaki. Podczas degustacji pani opowiedziała o budowie ziemniaka oraz sposobie ich przechowywania w czasie zimy. Gospodarz też się włączył i opowiedział, jak to król Jan II Sobieski sprowadził ziemniaki do Polski. Po posiłku i w dobrych humorach dzieci przejechały na wozie z zaprzęgiem konnym na pole dyniowe. Jaka radość była, gdy wszyscy zobaczyli ogromne dynie. Okazało się wówczas, że dzieci mogły je kulać po polu. W mig wszyscy zabrali się do pracy i szybko powstała wielka pomarańczowa piramida dyniowa, na tle której zrobiono pamiątkowe zdjęcie. Była też mowa o przygotowaniu potraw z dyni oraz jak bardzo są zdrowe i pożywne. W drodze powrotnej dzieci zaprosił do swojego gospodarstwa dziadek Olka, który pokazał swoje gospodarstwo. Było tam mnóstwo ciekawych okazów kur, kaczek i kotków. Jednak najbardziej podobały się dzieciom białe gołębie. Oczywiście wszystkie zostały wypłoszone:) Była też nauka łuskania kukurydzy ciekawą maszynką, do której ustawiła się duża kolejka.
Zmęczeni i pełni wrażeń oraz nowych doświadczeń wszyscy wrócili do domu.