25 września 2016 17:55 | Aktualności

Odkrywamy wszystkimi zmysłami tajemnice natury i nauki

W piątek, 17 września 2016 r. uczniowie Zespołu Szkół Publicznych wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do Zielonej Góry. Celem wyjazdu było zwiedzanie Centrum Nauki Keplera, nowoczesnej placówki edukacyjnej, któa bawi ucząc i uczy bawiąc.

W zielonogórskim Centrum znajdują się ekspozycje stałe i czasowe. Stałe, to stanowiska interaktywne, gdzie nasi uczniowie mogli wszystkiego dotknąć, które odnoszą się do różnych dziedzin nauki: fizyki, biologii, nauki o człowieku i Ziemi. W poznaniu zjawisk przyrodniczych pomagali pracownicy Centrum, specjaliści z różnych dziedzin nauki, którzy opowiadali np. o tym jak działa ludzkie oko, mierzyli naszą przewodność elektryczną, nasz puls, objaśniali jak działa „armata” powietrzna, jaką gęstość mają różne ciecze i jak wyglądają różne tkanki pod mikroskopem. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stanowisko wirtualnej rzeczywistości w 3D. Dzięki specjalnym okularom można znaleźć się w samym środku lasu jurajskiego i spotkać „oko w oko” z dinozaurem.

Oprócz sali stanowisk interaktywnych zwiedziliśmy w Centrum wystawy czasowe. Mogliśmy się dokładniej zapoznać z pochodnymi ropy naftowej oraz odkryciami dotyczącymi energii konwencjonalnej i niekonwecjonalnej.

W Planetarium Wenus wzięliśmy udział w pokazie edukacyjnym realizowanym w technologii 3D, podróżowaliśmy przez Układ Słoneczny.

Po ekscytujących naukowych wrażeniach udaliśmy się wspólnie zwiedzać Stare Miasto.

Do szkoły wróciliśmy zmęczeni ale usatysfakcjonowani, z postanowieniem powtórzenia wycieczki w niedalekiej przyszłości.