07 czerwca 2015 15:51 | Aktualności

Dni Unii Europejskiej

Dzień dobry , bon jour,

kalimera, guten Tag, buenos dias!

W dniu  21 maja w Szkole Podstawowej, jak co roku uroczyście obchodzono Dzień Europejski.  Do podróży przez stary kontynent zaprosili nas uczniowie klas IV-VI, którzy przenieśli widzów do różnych państw Unii Europejskiej. Podróż rozpoczęła się w Hiszpanii, dokąd zabrała nas klasa IV a, mieliśmy okazje podziwiać korridę, piękne hiszpańskie stroje, a nawet podpatrzeć w akcji hiszpańskich piłkarzy. Z Hiszpanii polecieliśmy nad wieżą Eiffla z klasą IV b, posłuchaliśmy pięknych francuskich piosenek, skosztowaliśmy rogalika, i już byliśmy w starożytnej Grecji, gdzie powitał nas potężny bóg Olimpu-Zeus w otoczeniu bogiń i bogów. Wysłuchaliśmy zorby i zobaczyliśmy się jak Zeus porwał niegdyś piękną Europę. Z Grecji pomknęliśmy autostradą do Niemiec, gdzie czekała na nas Vb w typowych niemieckich strojach, odśpiewano huczne sto lat – oczywiście po niemiecku i już pędziliśmy do słonecznej Ilalii! A tam słońce, gondola, oliwki, pasta i włoskie piosenki, szkoda, że na wakacje jeszcze trzeba poczekać… Podróże kształcą, jednak wszędzie dobrze ale w domu najlepiej. Ostatnia stacja Polska- klasa VIb zaprezentowała poloneza w barwach biało – czerwonych, wierszem porwała do myśli ku ojczyźnie, jak na klasę polonisty przystałoJ wszystkich zaprosiła wszystkich do stołu.

Na wszystkich stacjach można było skosztować rozmaitości z różnych krańców Europy, makarony, pizza, rogaliki, bagietki, ciastka i babeczki, oliwki, sałatki, owoce morza i torty, stoły aż się uginały od rarytasów, nie zabrakło bigosu a nawet polskiej kiełbasy i chleba ze smalcem!

Głównym celem „Dni Europejskich” było wdrażanie idei tolerancji, otwartości, znajomości tradycji innych krajów oraz rozumienia potrzeby uczenia się języków obcych poprzez aktywny i twórczy udział w tego typu przedstawieniach.

W tym roku wygrała cała Europa!