Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ośnie Lubuskim
http://zsposno.superszkolna.pl

04 września 2019 08:12 | Aktualności

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
       2 września 2019, już przed 9 rano, na placu przed Szkołą Podstawową im. M. Skłodowskiej-Curie w Ośnie z minuty na minutę gęstniał tłum odświętnie ubranych dzieci, młodzieży i dorosłych. Nikt nie miał wątpliwości, co było przyczyną tego radosnego zgromadzenia. Wszyscy wiedzieli, że po dwóch miesiącach wakacyjnego odpoczynku nastał czas powrotu do szkoły i choć niektórzy malkontenci próbowali narzekać, że czas laby się skończył, to ich głosy ginęły w tłumie zadowolonych, że znów będzie można się uczyć, że znów będzie można ciekawie spędzać czas ze znajomymi i odkrywać kolejne tajemnice otaczającego nas świata.

Po prostu: rozpoczyna się nowy rok szkolny.

 O 9:15 wprowadzeniem sztandaru szkoły (honory pocztu sztandarowego wypełniali : Oliwia Kruk, Oliwia Garczyk i Szymon Szymkiewicz) i wspólnym odśpiewaniem  Mazurka Dąbrowskiego zaczęło się spotkanie rozpoczynające rok szkolny 2019/2020.

Uświetnili je goście w osobach burmistrza MiG Ośno Pana Stanislawa Kozłowskiego, księdza proboszcza Piotra Grabowskiego i przewodniczącej Rady Rodziców Pani Marioli Rogoś. Oczywiście uczestniczyła w nim dyrekcja i całe grono pedagogiczne, ale jak zawsze najważniejsi byli uczniowie i ich rodzice. Pani dyrektor Monika Wróbel oraz zaproszeni goście, zwracając się do zebranych, wyrazili przekonanie, że po wakacjach wszyscy z zapałem wezmą się do nauki i poszerzania swoich umiejętności oraz rozwijania talentów, że uśmiechy i dobry nastrój widoczny na twarzach nie będzie ich opuszczał przez cały rok szkolny, że nikt nie będzie się zrażał jakimiś niepowodzeniami, gdyż wszyscy wiedzą, że ludzie uczą się na błędach, a nie popełnia ich tylko ten, kto nic nie robi. Podkreślona została także ważna rola rodziców, bez których wsparcia i pomocy wiele szkolnych przedsięwzięć trudno by było zrealizować. Pozytywny nastrój i wszechobecną radość podkreślała słoneczna pogoda. Jednak tę radość tym razem przysłaniał  cień  wydarzeń sprzed kilku dziesięcioleci, Oliwia Jaczyńska przypomniała, że 1 września 1939 roku, czyli 80 lat temu wybuchła przerażająca wojna, która na pięć długich lat zabrała przedszkolakom i uczniom  szczęśliwe dzieciństwo. Wojna, która pochłonęła miliony ofiar, wśród nich także dzieci. Wojna, która sprawiła, że życie nawet po jej zakończeniu nie było już takie samo. 2 września na apelu i poprzedzającej go mszy pamiętano o dzieciach, dziś już babciach i dziadkach, którym wybuch wojny uniemożliwił uczenie się, przerwał im marsz do szkoły, sprawił, że musieli się uczyć żyć w wojennej rzeczywistości jakże odmiennej od tej, którą znali dotychczas. To wtedy życie Dzieci Wojny zostało trwale napiętnowane nieopuszczającym strachem, zatrzymanymi w pamięci obrazami okrutnej śmierci najbliższych. Dlatego ten dramatyczny okres z historii nie tylko naszego kraju powinien na zawsze pozostać w pamięci ludzi, gdyż tylko pamięć o okropieństwach wojny może zapobiec następnym aktom bezwzględnego terroru. Pamiętając o tamtych okropnych czasach, cieszmy się, że możemy chodzić do szkoły, spotykać się z rówieśnikami, korzystać z uroków życia. Wykorzystajmy swoją szansę na szczęśliwe życie, do którego droga wiedzie przez otwarte szeroko dla wszystkich szkolne drzwi. Pamiętajmy też, że za dobrą pracę będzie nagroda: świadectwa z wyróżnieniem, stypendia, książki, upominki i…….wakacje. A to wszystko już za 10 miesięcy!