Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ośnie Lubuskim

W roku szkolnym 2019/2019 w szkole realizujemy projekty :"OWOCE W SZKOLE", "SZKLANKA MLEKA"

Artykuł o paleniu

Jak  uchronić twoje dziecko przed paleniem?
            Badania wykazują, że 40% uczniów pierwszych klas gimnazjów ma za sobą kontakt z pierwszym papierosem – w większości wypadków była to próba jednorazowa. Nałogowo pali około 3 % młodzieży w wieku 14-15 lat. Młodzież ma świadomość, że palenie jest złym nawykiem, jednak palenie wśród nastolatków jest modne. Młodzież sięga po papierosa z ciekawości, za namową znajomych, z nudy, pod presją grupy rówieśniczej.

            Z badań wynika, że osoby  ,które nie zaczęły palić w wieku dojrzewania raczej nie zostaną palaczami. Przeważająca część palących zaczęła palić przed 25 rokiem życia, nierzadko w okresie dzieciństwa lub dojrzewania.

 

Jak uchronić dziecko przed sięgnięciem po papierosa?
            Niestety, nie istnieje żadne stuprocentowo pewne rozwiązanie. Nie możemy być pewni, że uchronimy dzieci przed używkami, ale możemy je wyposażyć w wiedzę na ich temat, w umiejętności podejmowania mądrych wyborów oraz w naszą miłość i wsparcie w walce ze słabościami.

 

Co możemy zrobić?
            ROZMAWIAĆ, ROZMAWIAĆ i jeszcze raz ROZMAWIAĆ!  Rozmawiać nie tylko wtedy, gdy pojawi się problem, ale rozmawiać gdy problemów jeszcze nie ma.

 

Jak rozmawiać?
            Przygotujcie się do rozmowy, wyciszcie emocje - to szczególnie ważne, gdy jesteście wzburzeni, bo właśnie przyłapaliście swojego syna lub córkę na paleniu. Zastanówcie się co powiedzieć, przeanalizujcie argumenty. Zadbajcie, żeby mieć czas i dobre warunki do spokojnej rozmowy. Zaproście dziecko do rozmowy- to nie ma być kara, a próba wspólnego rozwiązania problemu. Ustalcie zasady - nie przerywajcie sobie wzajemnie, traktujcie się jak partnerzy. Nie krytykujcie dziecka, ale jego zachowanie.