Artykuł o napojach energetyzujących

O czym powinien wiedzieć każdy rodzic ?

Z badań przeprowadzonych w Polsce w 2010 roku wynika, że alkopopy zna z doświadczenia aż 6 % 11- latków, 7% 13- latków oraz 35% piętnastolatków.

Alkopopy mają modny wygląd, są kolorowe, smakują jak oranżada, jednak zawierają alkohol; w Polsce zdobyły już 8 % rynku napojów alkoholowych, a ich konsumenci to głównie dorosłe kobiety i ich córki. Alkopopy mogą mieć podobną ilość alkoholu jak piwo, ale wysoki poziom cukru i czasem kofeiny mają zadanie maskowania smaku i działania alkoholu. Alkopopy to tanie, alkoholowe napoje owocowe sprzedawane w małych butelkach lub puszkach. Ich nazwa to zlepek słów : alkohol i popkultura. Zawierają 4-7% alkoholu i są bardzo popularne wśród młodych ludzi. Jedna butelka alko popu = 45 ml czystej wódki. Czy Twoje dziecko powinno pić alkopopy?

Energy drinki inaczej napoje/ drinki energetyczne, energetyzujące to produkty spożywcze o charakterystycznym składzie. Zawierają duże ilości kofeiny, cukru oraz substancji chemicznych. Powstały z myślą o osobach dorosłych. Ich działanie polega na szybkiej likwidacji zmęczenia i wzmocnienia koncentracji. Napoje energetyczne są atrakcyjne wizualnie, przyciągają uwagę opakowaniem i słodkim smakiem, sprawiają , że chętnie kupują je dzieci i młodzież. Puszka energy drinka zawiera zazwyczaj: ponad 80 mg kofeiny, 5 łyżeczek cukru, taurynę, guaranę ( kolejna dawka kofeiny) oraz chemiczne konserwanty. Zawartość kofeiny może być kilkukrotnie większa niż ta bezpieczna dla dziecka. Pijąc energy drinki , kofeinę przedawkowują nawet 5- latki. Energy drinki uzależniają , oszukują organizm, tworząc szczególnie niebezpieczną mieszankę z alkoholem!

Zareaguj! Uświadom sobie i dziecku, jak groźne dla dorastającego organizmu jest spożywanie napojów energetycznych!

Zaproponuj dziecku zdrową alternatywę – soki owocowe lub warzywne. Najzdrowiej zasila sama natura!

Więcej na : www.Trzeźwy Umysl.pl/rodzice